گفت وگوی منتشرنشده با زنده یاد داریوش اسد زاده درباره حواشی کودتای 28 مرداد

داریوش اسد زاده بیان کرد که اردشیر زاهدی بعد از گریم به من گفت: کجا بودی در روز های منتهی به 28 مرداد که در به در فرار می کردم، مرا گریم می کردی که کسی مرا نشناسد؟!

گفت وگوی منتشرنشده با زنده یاد داریوش اسد زاده درباره حواشی کودتای 28 مرداد

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، در را که باز کرد، همان داریوش اسد زاده بود؛ پیرمرد بلند قد و خوش برخورد. تعارفمان کرد. نشستیم و دیدیم که پیرمرد، یک تاریخ زنده است. کودتای 28 مرداد را از نزدیک دیده بود، با قوام السلطنه ارتباط داشت و برای محمد رضا پهلوی و خواهرانش نمایش اجرا نموده بود .

داریوش اسدزاده در ایام جوانی در مجله تهران مصور خبرنگار بود. قبل از انقلاب از ایران رفت، اما غربت را نتوانست تحمل کند و به ایران برگشت تا روای خاطرات فراموش شده باشد. این گفت وگو یک سال قبل از درگذشتش انجام شد. آن روز چنان سالم و سرحال بود که خیال می کردیم حالا حالا حالاها می توان به او سری زد و در گفته های او غرق شد، اما حیف که اجل مهلتش نداد .

آقای اسدزاده به عنوان سوال نخست بفرمایید شما شاهد کودتای 28 مرداد بودید که یک دوره تاریخی خاص است. از آن روز برای ما بگویید؟

بله دوره های مختلف تاریخی زیادی را یادم است. من در 28 مرداد محصل بودم. موج مصدق و نهضت ملی شدن صنعت نفت در سال های 22 و 21 در کشور فراگیر شد. مصدق نخست وزیر شد و دعوا بر سر نفت در زمان انتخابات بالا گرفت. من خودم از کسانی بودم که به مجلس می رفتم و شلوغ می کردم .

یادم می آید سال 21 در مجلس تیراندازی کردند. بعضی از رفقای ما تیر خوردند. عده ای موافق و عده ای مخالف مصدق بودند. با این حال مصدق، مرد شریف و مومنی به لحاظ کاری بود. یادم است چند مرتبه به نفع مصدق رأی دادم، تا جایی که من در سال 30 رییس اداره دارایی شدم. آن موقع مصدق نخست وزیر بود .

در روز کودتا شما کجا بودید و آیا از آن روز خاطره ای هم دارید؟

من آن روز در تماشاخانه نصر بالای سر کارگر ها بودم و کارگر ها، مشغول آینه کاری های تماشاخانه بودند. من به کار آن ها نظارت می کردم. تماشاخانه نصر کنار گراندهتل لاله زار بود. متاسفانه شنیدم که گراندهتل در حال تخریب است. دفتر تهران مصور هم در طبقه بالای این هتل واقع شده بود. من به تهران مصور به دلیل اینکه گاهی با آنها همکاری می کردم، رفت و آمد داشتم. طبقه بالا رفتم و جمعیتی خشمگین را دیدم که به سمت بالای خیابان می آمدند. همه چیز را سر راهشان می شکستند. سریع به پایین برگشتم و کارگر ها را صدا کردم پشت در تماشاخانه جایگاه بچینند تا جمعیت نتوانند وارد شوند. من آن روز با سرایدارمان در تماشاخانه تنها ماندیم و بقیه کارگر ها رفتند. وقتی عصر سروصدا های بیرون خوابید، جایگاه های پشت در تماشاخانه را جمع کردم و بیرون آمدم .

آنچه جالب است این است که صبح روز کودتا، تظاهرات در دفاع از مصدق و شعار علیه شاه بود و بعدازظهر ماجرا کاملا برعکس شد !

به هرحال تاریخ می تواند درباره مردان قضاوت کند. مردم آن دوره بیشتر عوام بودند تا تحصیلنموده و شاید حتی نمی دانستند مصدق کیست و از چه خانواده ای است. یادم می آید یک مرتبه که آمریکا بودم شاپور بختیار با من تماس گرفت و از من خواست در فیلمی درباره مصدق بازی کنم که خودم هم نقش اول فیلم را بازی کنم. یعنی مصدق باشم. من فیلمنامه را خواندم، اما نپذیرفتم چون به نظرم می آمد که آنچه درباره مصدق نوشته شده بود، درست نیست و طرفدارانش را می رنجاند. من هم گفتم مصدق دوست داران زیادی دارد و اینکه نوشته اید، واقعیت نیست. بنابراین اگر می خواهید من بازی کنم، باید فیلم نامه اصلاح گردد. به نظرم مصدق مرد قابل قبولی برای کشور ما بود .

خودتان خاطره ای از مصدق دارید؟

من در دو رشته هنر و دارایی تحصیل کردم و بعد از سرانجام درسم با پارتی گردن کلفتی استخدام شدم و پست بزرگ و حساسی گرفتم. آن موقع، قند و شکر کیلویی یک تومن و هفت قران بود و در بازار بیش از سه تومان بود. دستوراتی از نخست وزیری می رسید که به قول امروزی ها برای حمایت از مردم و مصرف نماینده بود .

بعضی مطرح می نمایند اگر قوام جای مصدق نخست وزیر بود، شرایط طور دیگری بود.

قوام و مصدق هر دو از خانواده ای معتبر، بزرگ و ثروتمند بودند. قوام السطنه برادر وثوق الدوله بود که ایران را تا مرز مستعمره بردن پیش برد. قوام هم اهل پول و رشوه و همه چیزی بود. من یادم هست یک زمان رییس اداره ای بودم که انتخابات مجلس شد. آقای کهبد 500 هزار تومان به قوام داده بود که وکیل بگردد . کهبد 370 پارچه در شهریار ملک داشت و می خواست وکیل بگردد. هرگز مصدق چنین دخالت هایی را نمی کرد که پول بگیرد تا نماینده انتخاب کند. قوام یگانه مرد سیاسی بود که توانست بر سر مسئله نفت شمال سر استالین کلاه بگذارد .

روس ها می خواستند نفت شمال را تصاحب نمایند. قوام السلطنه نخست وزیر بود. به مسکو رفت و با استالین مذاکره کرد. آن ها باهم قول و قرار گذاشتند و مجلس ایران، قانونی را تصویب کرد مبنی بر اینکه تا زمانی که ایران در اشغال کشور خارجی باشد دولت حق امضای قرارداد نفتی ندارد. این مصوبه استالین را مجاب کرد سربازهای خود را از شمال و آذربایجان خارج کند تا او در مجلس اعطای امتیاز نفت شمال را در دستور کار مجلس قرار دهد. مجلس هم مخالفت کرد. به این ترتیب، کلاه سر استالین رفت. او مرد سیاسی بود و از مردان متمکن پولدار بود. خاطره و عکس های زیادی از او دارم، ولی متاسفانه وقتی به آمریکا مهاجرت کردم، عکس ها را با خود بردم و نتوانستم آن ها را بیاورم .

بعد از 28 مرداد یا قبل از آن شرایط کشور به چه سمت و سویی رفت و شرایط زندگی مردم چطور شد؟

افرادی دور شاه بودند؛ اعم از ارتشی و غیرارتشی که متملق و چاپلوس بودند. شاه، متملقان را کنار خودش جمع نموده بود، ولی خود شاه ذاتا آن اندازه سیاستمدار و قدرتمند نبود که بتواند کشوری مثل ایران را اداره کند و اگر فردی مانند ذکاءالملک فروغی در بیستم شهریور 1320 نبود، محمد رضا پادشاه نمی شد. اطرافیان شاه ارتشی یا شخصی او را اداره می کردند. ذکاءالملک، قوام السلطنه و بعضی چون سهیلی خوب بودند و امور را می چرخاندند .

شما با محمدرضا پهلوی هم دیداری داشتید؟

سه تا چهار تئاتر برای او بازی کردم. شاه زمانی که فوزیه همسرش بود، برای اولین بار تئاتر مرا دید. کارگردانش محتشم از هم دوره ای های شاه بود. هر سال یک بار تئاتر می آمد و مرا هم می شناخت. چند بار در کاخ سعدآباد تئاتر اجرا کردم. شاه با خانواده او بیش از 15 نفر با یک عده مهمانان خصوصی هم داشتند. می آمدند و تئاتر می دیدند .

از اجرایی که برای شاه داشتید خاطره خاصی ندارید که در ذهنتان مانده باشد؟

در یکی از نمایش ها قرار بود نمایشنامه ای با ترجمه دکتر والا ـ که روایت یک سرباز شلخته فرانسوی بود ـ را اجرا کنم. برای این نمایش گریم سنگینی شدم تا قیافه ام به سرباز احمق فرانسوی نزدیک گردد. چشم هایم به زور می دید. تا وارد صحنه شدم، سگ شاه پارسی کرد و به طرفم پرید. من پا به فرار گذاشتم. شاه هم نشسته بود که تئاتر را ببیند از خنده مرده بود .

با نزدیکان شاه مثل اشرف یا شمس و اینها ارتباط نداشتید؟

بله برای اشرف و شمس هم برنامه اجرا می کردم. بعد از برنامه هایی که برای شاه اجرا کردم، دستور بود که هر ماه برنامه ای برای شمس و اشرف در کاخ یا سعدآباد اجرا کنم. بنابراین با خاندان پهلوی از نزدیک آشنا شدم .

با فضل الله زاهدی که نخست وزیر کودتا بود، چطور؟ از او خاطره ای ندارید؟

خاطرات زیادی دارم، اما متأسفانه دچار فراموشی شده ام. اسم و خاطرات دارد از یادم می رود .

از اردشیر زاهدی، فرزند زاهدی که در دوره ای داماد شاه بود، چیزی به یاد ندارید؟

بله با اردشیر دوست بودم. اردشیر روزی به تئاتری آمد که من مدیرش بودم. گفت من جشن بالماسکه دارم و لباس می خواهم. ما یک انبار لباس در تئاتر داشتیم. آرشیوی از لباس های گوناگون بود؛ از لباس نیکلا تزار تا لباس های دیگر. زاهدی لباسی انتخاب کرد و گفت: باید بیایی و مرا گریم کنی. مرا سوار ماشین کرد و برد حصارک که بیابان بود. در بدو ورود، آجودانش که قبلا آجودان شاه بود و سرگرد پیری هم بود، گفت: دیر آمدید. گفتم: رفتم لباس بگیرم و لوازم گریم را بیاورم. نشستم وسایلم را پهن کردم. بعد از آن زاهدی را گریم کردم . زاهدی آن روز بعد از گریم گفت: کجا بودی در روز های منتهی به 28 مرداد که در به در فرار می کردم؟ مرا گریم می کردی که کسی مرا نشناسد .

کی به آمریکا مهاجرت کردید؟

من تقریبا هشت ماه قبل از انقلاب به آمریکا مهاجرت کردم. چون می دانستم مملکت چه وضعیتی دارد و در دستگاه رفت و آمد داشتم. حس نموده بودم این اوضاع و احوال ثبات سیاسی ندارد و در آستانه انقلاب هستیم .

بعد انقلاب چه زمانی به ایران آمدید؟

فکر می کنم سال 65 .

چطور شد بچه ها نیامدند؟

خودشان تمایل نداشتند برگردند .

منبع:فارس

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گفت وگوی منتشرنشده با زنده یاد داریوش اسد زاده درباره حواشی کودتای 28 مرداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگوی منتشرنشده با زنده یاد داریوش اسد زاده درباره حواشی کودتای 28 مرداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید