وال استریت ژورنال: اروپا گزینه های کمی برای حفظ برجام دارد

یک نشریه آمریکایی با بیان اینکه اروپا گزینه های کمی برای حفظ توافق هسته ای دارد، نوشت اگر سران کشورهای اروپایی نتوانند ایران را از عواید مالی برجام بهره مند نمایند، با انتخاب دشواری روبه رو خواهند شد.

وال استریت ژورنال: اروپا گزینه های کمی برای حفظ برجام دارد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نشریه وال استریت ژورنال در یادداشتی به قلم لارنس نورمن خبرنگار حاضر در مقر اتحادیه اروپا، به آنالیز مهلت 60 روزه ایران به کشورهای اروپایی برای اجرای الزامات بانکی و نفتی و همچنین رد این اولتیماتوم از سوی اتحادیه اروپا پرداخته و نوشت که این سازمان گزینه های محدودی برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دارد.

در ابتدای این یادداشت با بیان اینکه ضرب الاجل ایران باعث محدود شدن گزینه های اروپا برای حفظ توافق شده، آمده است: مخصوصا بعد از اینکه ماه ها اقدامات اتحادیه اروپا برای تسهیل تحریم های آمریکا به جایی نرسیده است. شاید اروپا به زودی با انتخاب دشواری رو به رو گردد. اگر سران نتوانند عواید اقتصادی کافی برای مجاب کردن ایران به تبعیت از توافق فراهم نمایند، مجبور خواهند بود تا تصمیم بگیرند که با احیای تحریم های اروپا توافق را نابود نمایند.

وال استریت ژورنال ضمن اشاره به بعضی اقدامات اتحادیه اروپا و سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا برای تدوین سازوکاری جهت عبور از تحریم های آمریکا علیه ایران، می نویسد: این اقدامات اما درپی افزایش فشارهای اقتصادی دولت ترامپ بر ایران و اجبار شرکت های خارجی به انتخاب بین روابط با ایران یا از دست دادن دسترسی به بازار اقتصادی آمریکا، دشوارتر شد.

به گفته مقامات اروپایی، ایران از حدود یک سال پیش به این اتحادیه فشار می آورده تا میزان صادرات نفت را به سطح یک سال پیش و قبل از خروج آمریکا از برجام برگرداند. با این حال اما به گفته سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، اروپا فقط اظهارات خوبی به زبان آورد اما در عمل هیچ اتفاقی نیافتاد.

این نشریه آمریکایی ضمن اشاره به تمرکز اقدامات اروپا بر ایجاد کانال ویژه برای تعاملات اقتصادی با ایران (اینستکس) ادامه داد: فعلا، آمریکا هیچ گام تحریمی علیه اعضای آن برنداشته است. اما هیچ تراکنشی نیز تحت این ساختار جدید انجام نشده است. مقامات اروپایی امیدوار هستند که اولین تراکنش (ذیل اینستکس) در 60 روز آینده انجام گردد و ایران را از برداشتن گام بزرگتر برای شکستن توافق هسته ای منصرف کند.

وال استریت ژورنال با بیان اینکه واردات نفت اروپا از ایران به دلیل تحریم های آمریکا به صفر رسیده، نوشت: علی رغم باقی ماندن موانع اصلی، مقامات اروپایی و ایرانی به دنبال شکلی از تراکنش برای خرید نفت هستند. با این حال هیچکدام از این اقدامات حتی به برقراری مجدد روابط تجاری (آزاد) ذیل توافق هسته ای نزدیک هم نشده است.

روز گذشته مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه وزرای خارجه سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا با صدور بیانیه ای مشترک در واکنش به ضرب الاجل 60 روزه ایران برای اجرای تعهدات بانکی و نفتی اروپا، گفت که هیچ ضرب الاجلی را از سوی تهران نمی پذیرد. (جزئیات بیشتر)

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شامگاه پنجشنبه با صدور دستوری اجرایی، تحریم های جدیدی را علیه صادرات فلزات ایران از جمله آهن، فولاد، آلومینیوم و مس اعمال کرد (جزئیات بیشتر).

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران روز گذشته (18 اردیبهشت 1398) با صدور بیانیه ای از توقف بعضی اقدامات تهران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خبر داده و و به کشورهای باقیمانده در توافق 60 روز فرصت داد تا تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی را اجرا نمایند (جزئیات بیشتر).

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز پس از این بیانیه، ضمن تاکید بر اینکه اقدامات مذکور در چهارچوب برجام است، درصفحه شخصی توئیتر خود خطاب به اروپایی ها نوشت: بعد از یک سال صبر، ایران اقداماتی را که آمریکا اجرای آنها را غیرممکن نموده بود، متوقف کرد... اتحادیه اروپا و گروه 3+2 (فرانسه، آلمان، انگلیس، روسیه و چین) برای تغییر این وضعیت، فرصت رو به اتمامی دارد.

حدود یک سال پیش بود (18 اردیبهشت 1397) که دولت آمریکا به دستور ترامپ، از توافق بین المللی برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام خارج شده و تمام تحریم های هسته ای ذیل این توافق را در دو بازه 90 و 180 روزه مجددا اعمال کرد.

البته این تنها اقدام ضد ایرانیِ کاخ سفید طی یک سال گذشته نبود و دولت ترامپ هر هفته تحریم ها یا محدودیت های جدیدی را علیه اشخاص و نهادهای ایرانی یا غیر ایرانی مرتبط با تهران اعمال نموده است. گفتنی است که آمریکا در پیشبرد این اهداف خصمانه خود تنها نبوده و اتحادیه اروپا نیز با اقدامات ضد ایرانی تقریبا مشابهی، واشنگتن را همراه نموده است.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "وال استریت ژورنال: اروپا گزینه های کمی برای حفظ برجام دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وال استریت ژورنال: اروپا گزینه های کمی برای حفظ برجام دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید