معاون وزیر امور خارجه: برجام نمونه شاخص دیپلماسی تعامل گرای ایران است

معاون وزیر امور خارجه روز پنجشنبه در هشتمین اجلاس بین المللی دموکراسی بالی برجام را نمونه ای شاخص از دیپلماسی تعامل گرای جمهوری اسلامی ایران و نشانگر عزم کشورمان برای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات دانست.

معاون وزیر امور خارجه: برجام نمونه شاخص دیپلماسی تعامل گرای ایران است

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرنگاران، ابراهیم رحیم پور معاون آسیا اقیانوسیه وزارت امور خارجه کشورمان که در جمع نمایندگان بیش از 80 کشور در اجلاس بین المللی دموکراسی بالی اندونزی سخن می گفت، تأکید کرد توافق اخیر ایران و گروه 1+5 نیز نشان پیروزی گفت وگو و دیپلماسی و شکست تهدید، فشار و تحریم است.

وی در این نشست که با سخنرانی یوسف کالا معاون رئیس جمهور اندونزی و به ریاست رتنو مارسودی وزیر خارجه این کشور شروع شد با اشاره به بحران ها و منازعات متعدد در نقاط مختلف دنیا به ویژه گسترش تروریسم، خشونت و افراط گرایی در منطقه و دنیا، گفت: اقدامات خشونت بار گروه های تروریستی مانند القاعده و داعش هیچ گونه سنخیت و نسبتی با آموزه های دین مقدس اسلام ندارد.

رحیم پور در ادامه با تأکید بر مشارکت و همکاری تمامی کشورها برای مقابله با تروریسم و خشونت، به استقبال کشورها از ایده دکتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در سال 2013 مبنی بر دنیا علیه خشونت و افراط گرایی خشونت آمیز اشاره نمود.

وی با تشریح موضع کشورمان در خصوص دستور کار این نشست با عنوان دموکراسی و زمامداری موثر توضیح داد مردم سالاری تنها به وسیله رعایت و احترام به حقوق مسلم و اساسی مردم به ویژه مشارکت واقعی و فعال آنان در عرصه مناسبات سیاسی و اجتماعی محقق می گردد.

معاون وزیر امور خارجه گفت: حضور فعال و مؤثر مردم در عرصه اجتماعی کنار حاکمیت قانون و ایجاد سازوکارهای نظارتی مطمئن و مؤثر بر قدرت باعث افزایش کارآمدی سیستم حکومتی و رشد و شکوفایی تمامی ظرفیت های جوامع می گردد.

وی با تصریح بر اهمیت پایبندی مردم و حکمرانان به ارزش ها و مفاهیم والای الهی و انسانی، گفت: کشورهایی که براساس مردم سالاری و زمامداری مؤثر اداره می شوند علاوه بر اینکه در اداره امور داخلی کارآمد هستند، در عرصه مناسبات خارجی روابطی توأم با احترام متقابل و سازنده با همسایگان و کشورهای دیگر دارند و از هرگونه اقدام خصمانه، دخالت در امور داخلی دیگران، توسل به زور و راهکارهای نظامی و ماجراجویانه و اعمال فشارهای سیاسی و مالی نامشروع علیه دیگران پرهیز می نمایند.

رحیم پور در ادامه گفت: جمهوری اسلامی ایران مفتخر است طی بیش از 37 سال گذشته پس از پیروزی انقلاب اسلامی همیشه در راستای تقویت مردم سالاری دینی و ارتقای نقش کلیه آحاد مردم در اداره امور کشور گام برداشته و با اتکا بر ظرفیت های ملی و تمسک به آموزه ها و ارزش های والای الهی و ملی نه تنها بر کلیه چالش ها از جمله تجاوز خارجی و فشارهای سیاسی و مالی خارجی فائق آمده است، بلکه به وسیله اتخاذ برنامه های کاربردی و راهبردی توانسته است به رشد فزاینده ای در عرصه های سیاسی، اجتماعی، مالی، علمی و آموزشی برسد.

اجلاس سالانه دموکراسی بالی از سال 2008 میلادی برای بحث و گفتگو بین نمایندگان دولت های منطقه آسیا و اقیانوس آرام راه اندازی شد و در هشتمین اجلاس نمایندگان بیش از 80 کشور دنیا از این منطقه دنیا و کشورهای ناظر شرکت دارند.

نمایندگان اتحادیه های مختلف از جمله اتحادیه آفریقا، دبیرخانه اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن.)، اتحادیه اروپا و کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز از میهمانان این اجلاس بین المللی در بالی هستند.

براساس اطلاعاتی که وزارت خارجه اندونزی منتشر نموده است در این اجلاس 16 وزیر و سه معاون وزیر از کشورهای دنیا شرکت نموده اند.

هدف کلی این اجلاس دوروزه که از سال 2008 توسط سوسیلو بامبانگ یودهویوهو رئیس جمهور سابق اندونزی به صورت سالیانه برگزار می گردد کوشش برای رشد و ارتقای همکاری های منطقه ای و بین المللی در زمینه صلح و دموکراسی به وسیله گفت وگو و استفاده اعضای شرکت نماینده در اجلاس از تجارب یکدیگر عنوان شده است.

شعار سال گذشته این اجلاس تکامل معماری دموکراتیک منطقه ای؛ پویایی توسعه سیاسی، پیشرفت اقتصاد اجتماعی و مشارکت عمومی در فرایند دموکراتیک بود و در آن اجلاس نیز معاون وزیر خارجه کشورمان سخنرانی کرد.

منبع: تسنیم

به "معاون وزیر امور خارجه: برجام نمونه شاخص دیپلماسی تعامل گرای ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون وزیر امور خارجه: برجام نمونه شاخص دیپلماسی تعامل گرای ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید