دلایل ابتلاء به یکی از شایع ترین بیماری های مادرزادی سر و صورت

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به عمده دلایل ابتلا به شایع ترین بیماری مادرزادی ناحیه سر و گردن گفت: در ایران جدیدترین دستاوردهای نوین دنیا در درمان بیماران مبتلا به شکاف لب و کام استفاده می شود.

دلایل ابتلاء به یکی از شایع ترین بیماری های مادرزادی سر و صورت

به گزارش ایسنا، دکتر علی عطری درباره برگزاری کنگره شکاف لب و کام در تهران، گفت: این کنگره با حضور اساتید و صاحب نظران برجسته از داخل و خارج از کشور برگزار شد و جدیدترین دستاوردهای علمی در مورد درمان این بیماری مورد بحث و گفت وگو قرار گرفت.

رئیس دپارتمان جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: در این کنگره، جراحی اولیه شکاف لب و کام و موضوع جراحی ثانویه مورد بحث قرار گرفت. همچنین نمونه هایی از بیماران که در این زمینه مشکل داشتند در نمونه اولیه و ثانویه به صورت زنده توسط استاد برجسته ای که از انگلیس جهت شرکت در این کنگره حضور یافته بود، جراحی شدند.

وی ادامه داد: جراحی اولیه برای مواردی است که بیماری به صورت مادرزادی گرفتار شکاف لب و کام شده و در جراحی ثانویه برای بزرگسالانی بوده که قبلاً جراحی اولیه در آنها صورت گرفته ولی به دلیل مسائل باید اصلاحاتی برای بیماری آنها انجام گیرد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که شکاف لب و کام می تواند سبب اختلال در تکلم و گفتار به دلیل نارسایی کام شود، گفت: این مسئله نیز در کنگره مورد بحث قرار گرفته و جراحی زنده هفت بیمار در سالن برای حضار نمایش داده شد؛ روش های نوین در این زمینه که در جهان ارائه می شود نیز مورد بحث قرار گرفت.

بنابر اعلام روابط عمومی برگزاری کنگره شکاف لب و کام، عطری با اشاره به اینکه شکاف لب و کام از شایع ترین بیماری های مادرزادی در ناحیه سر و صورت به شمار می رود، افزود: از هر 700 تا 1000 تولد زنده یکی مبتلا به شکاف لب و کام می شود که شروع آن در دختران و پسران تفاوت چندانی ندارد؛ ولی شکاف لب در پسران شایع تر از شکاف کام است.

وی خاطرنشان کرد: علت دقیق شکاف لب و کام هرچند تعیین نشده، ولی برخی از بررسی ها نشان دهنده سابقه ارثی این بیماری است. همچنین ابتلا به برخی از بیماری ها در مادران باردار، مصرف برخی از داروها حین بارداری، استعمال سیگار و الکل در زنان باردار و عفونت در حاملگی می تواند سبب بروز شکاف لب و کام در جنین شود.

منبع: همشهری آنلاین

به "دلایل ابتلاء به یکی از شایع ترین بیماری های مادرزادی سر و صورت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل ابتلاء به یکی از شایع ترین بیماری های مادرزادی سر و صورت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید