ترامپ از رسیدن به یک توافق تجاری باورنکردنی با مکزیک اطلاع داد

همزمان با افزایش فشار واشنگتن برای مذاکره مجدد در مورد پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا)، ایالات متحده و مکزیک بر سر کلیات یک توافق تجاری دوجانبه به توافق رسیدند.

ترامپ از رسیدن به یک توافق تجاری باورنکردنی با مکزیک اطلاع داد

به گزارش خبرنگاران، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، که منتقد سرسخت نفتا محسوب می گردد، روز دوشنبه (5 شهریور) از به دست آمدن موفقیتی بزرگ در مذاکرات تجاری با مکزیک اطلاع داد.

وی با حضور در مقابل دوربین تلویزیون در کاخ سفید، گفت دو کشور به توافقی باورنکردنی دست یافته اند که خیلی منصفانه تر است.

با وجود این، هنوز معین نیست که پیشرفت مورد اشاره آقای ترامپ در مذاکرات، به نهایی شدن یک توافق تجاری جدید می انجامد یا نه.

مذاکره نمایندگان می خواهند پیش از سرکار آمدن آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور منتخب مکزیک در ماه دسامبر، گفت و گوها را به نتیجه برسانند.

به گزارش بی بی سی، اوبرادور نسبت به ادامه گشایش بخش انرژی که با ابتکار پینا نیه تو، رئیس جمهور کنونی، انجام گردیده بی رغبت است. این موضع گیری می تواند مذاکرات را سخت کند.

به علاوه برای ایجاد تغییر در پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی، باید سومین کشور عضو نفتا یعنی کانادا هم با چنین تغییری موافقت کند. حجم تجارت خارجی کانادا، به حدود یک تریلیون (هزار میلیارد) دلار در سال بالغ می گردد.

ترامپ گفت شاید با کانادا توافق جداگانه ای امضا گردد. او همچنین کانادا را به اعمال تعرفه بر اتومبیل تهدید کرد و گفت می خواهد نام نفتا را که به گفته او بار منفی دارد دور بریزد.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا بعد از اعلام توافق تازه آمریکا و مکزیک با ترامپ صحبت نموده است.

به گفته دفتر نخست وزیر کانادا آنها گفتگوی سازنده ای داشتند و چشم انتظار دیدار تیم های خود با امید به رسیدن به نتیجه ای موفق برای مذاکرات هستند.

مذاکره نمایندگان این دو کشور قرار است سه شنبه ملاقات نمایند.

ترودو روز یکشنبه با رئیس جمهور مکزیک صحبت نموده بود و دو رهبر تعهد خود برای رسیدن به نتیجه ای موفق در نفتا برای هر سه کشور را ابراز کردند.

یک سخنگوی کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا گفت که این کشور از پیشرفت در مذاکرات آمریکا و مکزیک دلگرم گردیده است اما در مورد جزییات آن اظهار نظر نکرد.

مذاکرات مجدد در مورد نفتا، از یک سال پیش و پس از آن شروع شد که ترامپ تهدید کرد در صورت تغییر نکردن شرایط پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی، از این پیمان خارج خواهد شد.

دونالد ترامپ همواره این پیمان را عامل کاهش میزان اشتغال در صنایع تولیدی آمریکا، به ویژه در صنعت اتومبیل سازی دانسته است.

پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی در سال 1994 (1373 خورشیدی) میان آمریکا، کانادا و مکزیک، و با هدف تسهیل تجارت و همکاری های اقتصادی میان این سه کشور به امضا رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ترامپ از رسیدن به یک توافق تجاری باورنکردنی با مکزیک اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با ترامپ از رسیدن به یک توافق تجاری باورنکردنی با مکزیک اطلاع داد

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید