اعتراض مسئولان ورزش ایران به حضور پنچاک سیلات؛ نوشدارو پس از مرگ سهراب، وقتی که در خواب خرگوشی بودیم!

مسئولان ورزش ایران در حالی به حضور رشته پنچاک سیلات در بازی های آسیایی 2018 اعتراض نموده اند که اضافه شدن رشته های جدید امری متداول بوده و البته از مدت ها پیش حضور این رشته در بازی های آسیایی معین گردیده بود.

اعتراض مسئولان ورزش ایران به حضور پنچاک سیلات؛ نوشدارو پس از مرگ سهراب، وقتی که در خواب خرگوشی بودیم!

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، با برگزاری نهمین روز بازی های آسیایی 2018 در روز یکشنبه، اندونزیِ میزبان با کسب 8 مدال طلا در رشته پنچاک سیلات پس از 8 روز موفق به دریافت صندلی کاروان ورزشی ایران شد و علاوه بر صعود به رتبه چهارم جدول، فاصله مدال طلای خود را با ایران افزایش داد، اتفاقی که به نظر می رسد با توجه به رشته های باقی مانده و شانس کسب مدال ورزشکاران کشورمان در روزهای آینده، امیدهای کاروان ایران برای بازپس گیری صندلی چهارم بازی های آسیایی 2010 گوانگژو را کمرنگ نموده است.

پس از این اتفاق، مقامات ورزش کشور از جمله مسعود سلطانی فر وزیر ورزش، محمدرضا داورزنی معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک واکنش نشان دادند، در این میان رئیس کمیته ملی المپیک پا را فراتر گذاشت و این موضوع را نقض روح عدالت در ورزش بیان کرد و گفت: رسماً به شورای المپیک آسیا اعتراض و شکایت خواهیم کرد.، اعتراض و شکایتی که با مدت ها تأخیر مطرح گردیده و مقامات ورزش ایران فراموش نموده اند از زمان معین شدن میزبانی اندونزیایی ها این فرصت را داشتند در جلسات ستاد برگزاری مسابقات به آن اعتراض و شرایط را برای تحمیل نظر خود بر مسئولان شورای المپیک آسیا فراهم نمایند.

این کوشش باید در گذشته صورت می گرفت اما حالا پس از اینکه اندونزی بالاتر از ایران نهاده شد، نوشدارو پس از مرگ سهراب رقم خورد و مسئولان ورزش ایران به فکر شکایت و اعتراض افتاده اند، در حالی که از مدت ها قبل چنین موضوعی معین گردیده بود. نصرالله سجادی، نماینده ایران در کمیته هماهنگی مسابقات بود. سجادی که آن زمان معاون وزیر ورزش بود در چند جلسه شرکت کرد و گفته می گردد در چند جلسه هم غایب بود از جمله جلساتی که حضور رشته های جدید به تأیید اعضا رسید. حدود دو سال پیش حضور رشته های جدید در بازی های آسیایی 2018 قطعی شد و سپس برای تصویب نهایی به هیئت رئیسه شورای المپیک آسیا (OCA) رفت؛ جایی که در آنجا هم کیومرث هاشمی حضور داشت، بنابراین روال اضافه شدن رشته ها یک شبه طی نگردیده و مربوط به دیروز و امروز نیست و کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش می توانستند در همان زمان اعتراض نمایند یا اینکه پیش از مسابقات چنین حرفی را بر زبان بیاورند.

نکته دیگر اینکه کوشش کشور اندونزی برای حضور رشته های پاراگلایدر، جوجیتسو و پنچاک سیلات در بازی های آسیایی 2018 اتفاقی نادر در تاریخ این مسابقات نیست و در ادوار مختلف شاهد کوشش میزبان بازی های آسیایی و المپیک برای اضافه کردن رشته هایی که توانایی کسب مدال در آنها داشتند بوده ایم. همان گونه که در المپیک 2020 نیز چنین اختیاری به ژاپن داده و رشته کاراته اضافه شد و همان گونه که چین میزبان دوره بعدی بازی های آسیایی در سال 2022 این اجازه را دارد که دو رشته را به دلخواه خود به بازی ها اضافه کند، ضمن اینکه میزبانان المپیک (دقت کنید المپیک، نه بازی های آسیایی) این حق را دارند که 2 تا 5 رشته را به مسابقات اضافه نمایند، موضوعی که شیخ احمد نیز در توضیحات خود به مقامات ورزش کشورمان اعلام نموده و گفته در صورت میزبانی ایران در چنین رویدادی این فرصت برای ورزش کشورمان نیز فراهم خواهد شد.

اندونزی در شرایطی تاکنون موفق به کسب 24 مدال طلا در بازی های آسیایی گردیده که 8 مدال طلا در پنچاک سیلات و 2 طلا در پاراگلایدر کسب نموده و 16 مدال خود را نیز در 19 رشته دیگر به دست آورده اما کاروان ورزش کشورمان تاکنون بدون پیشرفت نسبت به بازی های آسیایی 2014 اینچئون باز هم در همان 14 رشته دوره گذشته مدال آور بوده است (ممکن است در روزهای آینده این تعداد افزایش پیدا کند).

صالحی امیری، سلطانی فر و داورزنی در حالی فغان و وامصیبتا بعد از کسب 8 مدال طلای اندونزی در رشته پنچاک سیلات سر داده اند که محمود رشیدی، رئیس فدراسیون ورزش های رزمی در دی ماه سال 94 در مصاحبه ای از فرصت های خوب این رشته و حتی جوجیتسو برای کسب مدال و بازپس گیری صندلی چهارمی ایران صحبت نموده بود. رشیدی در این باره گفته بود: اندونزی، مالزی، فیلیپین و ویتنام چهار کشور اصلی مدال آور در سبک وزن این رشته (پنچاک سیلات) هستند اما در سنگین وزن هیچ کشور آسیای شرقی رقیب جدی برای ایران محسوب نمی شوند و احتمال مدال آوری ایران در سطح بسیار بالایی وجود دارد. ما امیدوار هستیم با کسب مدال رنکینگ مدال های کشور را بالا ببریم... برخلاف تصور خیلی ها که فکر می کردند مدال این رشته در جدول مدال ها محاسبه نخواهد شد، مدال این رشته در رنکینگ آماری بازی های آسیایی مانند مدال جودو، تکواندو و کاراته محاسبه خواهد شد.

با این حال با وجود اطلاع فدراسیون ورزش های رزمی، مسئولان وزارت ورزش و کمیته المپیک از این موضوع، نه تنها هیچ کوششی برای موفقیت در این رشته صورت نگرفت بلکه با اظهارات احساسی سعی در توجیه و شاید فرافکنی گردیده است، صحبت هایی که بیشتر از وجود منطق در آن، بیشتر نشان دهنده نپذیرفتن شکست و لگد به زیر میز زدن پس از شکست و خواب خرگوشی دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "اعتراض مسئولان ورزش ایران به حضور پنچاک سیلات؛ نوشدارو پس از مرگ سهراب، وقتی که در خواب خرگوشی بودیم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض مسئولان ورزش ایران به حضور پنچاک سیلات؛ نوشدارو پس از مرگ سهراب، وقتی که در خواب خرگوشی بودیم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید